
Ovonedeljni
Vremeplov posvećen je albumu
"Одбрана и последњи дани" (1982) grupe
Идоли koji je objavljen pre 30 godina. Ovaj album je zvanično proglašen najboljim jugoslovenskim albumom svih vremena po mišljenju kritičara magazina
Džuboks i autora knjige
YU 100: najbolji albumi jugoslovenske rok i pop muzike.
Album je sniman šest meseci uz neprestane pritiske
Jugotona da se snimanje okonča.
Idoli su u to vreme bili na vrhuncu popularnosti i od ovog izdanja se dosta očekivalo, ali je album naišao na jako podeljena mišljenja kritike (od onih pozitivnih do izuzetno negativnih). Ni jedan spot nije snimljen i album je praktično prošao bez promocije. Rezultat: 50.000 prodatih ploča (prethodno izdanje
VIS Idoli EP prodato je u 200.000 primeraka).
Ovaj album je i jedan od prvih konceptualnih albuma na domaćim prostorima i inspirisan je istoimenim romanom
Borislava Pekića. Roman obrađuje život spasioca na reci Tisi poslednjih dana Drugog svetskog rata. Glavni lik biva uhapšen nakon što pronalazi svog prvog utopljenika (nemačkog vojnika), a priča se nastavlja komičnim opisom unutrašnjih konflikata prouzrokovanih nedostatkom obrazovanja i sujetom.
- Kenozoik
Bavi se psihičkim stanjem glavnog junaka koji je zbunjen i dezorijentisan, a Idoli spasiočevo stanje (iz romana) sele u urbano okruženje 80-ih.
- Poslednji dani
Ova pesma, prvobitno nazvana "Maršal", opisuje čovekovo "drugo ja" koje se ispoljava samo noću kroz osećaj zodovoljstva i romantike. Za razliku od spasioca kome je reka Bog, Idoli opisuju čoveka koji u Maršalu (Tito) vidi svog Boga. Jugoton se nije složio sa eksplicitnim pominjanjem Titovog imena, tako da je zadnji deo pesme morao biti promenjen.
- Moja si
Ovo je jedna od najčudnijih pesama Idola, koja opisuje podeljenu ličnost gde muška strana biva kompletno zamenjena ženskom stranom. U ogledalu muškarac vidi idealnu ženu, a pesma je prožeta mislima i čudnim poređenjima koji prikazuju stanje duboke psihičke poremećenosti.
- Rusija
Ova numera iskače iz koncepcijskog okvira albuma i predstavlja romantičnu baladu koja opisuje zajednički život studenta i devojke iz radničke klase.
- Igrale se delije
I ova numera nema jasnih veza sa romanom Borislava Pekića, budući da glavni junak romana prezire ples. Suprotno tome, ova rockabilly stvar upravo poziva na ples i obrađuje veliki folk hit iz Drugog svetskog rata koji izvode prateći vokali.
- Jedina (Uzurlikzurli)
Ova pesma govori o nemogućnosti zaljubljenog čoveka da sopšti devojci šta prema njoj oseća iako to neizmerno želi.
- Odbrana
Trebalo je da bude nazvana "Isus je naš maj" i opisuje stanje čeveka koji se nalazi daleko od svega što voli i kome nedostaje pređašnji život (pored reke).